Zrodenie nového podujatia s názvom Iron Man

18. február 1978 – pred 44 rokmi odštartoval na brehoch havajskej pláže Waikiki úplne prvý triatlon. Za vznikom niečoho tak netradičného, stál manželský pár Judy a John Collinsovci. Podujatie nieslo názov, „železný muž“. Išlo o prepojenie troch najťažších pretekov na Havaji do jedného podujatia: 3,8 km (2,4 míľ) plávania s názvom Waikiki Roughwater Swim, 180 km (112 míľ) cyklistiky okolo O’ahu a na záver 42km beh (26,2 míľ), maratón v Honolulu. Aký cieľ malo organizovať niečo tak náročné? Hlavná idea bola ponúknuť vytrvalostným športovcom príležitosť absolvovať niečo dlhšie a neporovnateľné s čímkoľvek predtým.

Na preteky sa prihlásilo 18 pretekárov, medzi prihlásenými nebola žiadna žena. Pred samotným výstrelom traja odstúpili a cieľovú čiaru pokorilo dvanásť športovcov. Traja športovci odstúpili počas pretekov, pretože meškali do práce a nemohli si dovoliť pretekať ďalšie hodiny.

Štartovné, ktoré musel každý z účastníkov zaplatiť, bolo stanovené vo výške piatich dolárov. Suma pokrývala naftu organizátora, štartové balíčky a elektrolytový nápoj. Z tejto sumy dokonca zvýšila čiastka aj na výrobu originálnych trofejí železných mužov, ktoré vznikli zozváraním rôznych železných trubiek. Súčasťou balíčka boli aj pravidlá, troj stranová brožúrka, ktorú dostali všetci účastníci. Okrem pravidiel sa v nej písalo aj o tom, že každý účastník si má zabezpečiť svoje sprievodné vozidlo a sprievod na vode. Posledná strana obsahovala slová: „Zaplávajte 3,8km! Dobicyklujte 180km! Zabehnite 42km! Chváľte sa tým do konca života!

race briefing
plavanie ironman