Patrik Čurila a jeho cesta na Havaj

Pre niektorých známy ako zakladateľ a tréner v triatlonovom klube TRI2FLY, pre iných zas ako osoba s neutíchajúcou láskou k horám a lezeniu. Patrik Čurila, je človek, ktorý to svojou cieľavedomosťou a húževnatosťou, aj napriek mnohým spochybňovaniam, dotiahol z úplného hobby triatlonistu na športovca, ktorý sa svojím časom (9:23 hod.) na IM Mallorca v roku 2021 kvalifikoval na dve najväčšie udalosti triatlonového sveta – MS v Ironman na Havaji a MS v Ironman 70.3 v Utahu. Mnohí považujú práve účasť na Havaji, kde sa kvalifikuje celkovo len 6% z celkových účastníkov z triatlonovej série Ironman, za vrchol. Patrik, bratislavský východniar z Čičman, ako o sebe sám hovorí je práve jedným z nich.

Patrik Curila - Vsetko je ready, zdroj_Patrik Curila

Zúčastniť sa MS na Havaji je sen pre mnohých triatlonistov, ako sa ti to podarilo?

Na úvod by som začal tým, že o Havaji a možnej účasti na týchto pretekoch som zo začiatku ani nesníval. Necelých 5 rokov dozadu, keď som sa prvýkrát dopočul o slovnom výraze „IRONMAN“, vtedy ešte ako horolezec a veľký nadšenec horských športov ale nulový plavec, nulový cyklista a takmer nulový bežec, mojím jediným cieľom a „snom“ bolo výzvu s názvom Ironman len zažiť na vlastnej koži a zvládnuť ho. S mindsetom výkonnostného horolezca a dobrodruha, som to bral ako expedíciu, ktorá samozrejme vyžaduje určitú prípravu. Vytýčil som si obdobie dvoch rokov na prípravu, oboznámenie sa so športom a prostredím ako takým a kompletne prekopal svoj rebríček „priorít“. Osobná výzva zvládnutia vzdialeností a dobrodružstvo ktoré z toho vyplývalo bolo mojím hnacím motorom. O časoch, umiestneniach a tobôž väčších ambíciách som ako „triatlonový zemiak“ ani nedúfal.. Po dvoch rokoch prípravy, absolvovania pár kratších triatlonov a troch polovičných Ironmanov, som absolvoval svojho prvého Ironmana v Barcelone. Tým sa mala skončiť moja cesta „triatlonistu“ s plánom vrátiť sa do hôr… človek mieni, pánbožko mení, triatlon ako taký mi učaroval viac, ako som si myslel a Barcelona sa mi podarila ďaleko nad očakávania, už vtedy pár miest od kvalifikovania sa na Havaj, nad ktorým mi rešpekt a úcta nedovolila dovtedy ani uvažovať. Rozhodol som sa (aj z dôvodu veľkej podpory okolia), že dám tomu ešte jednu šancu, a zaregistroval som sa na Ironmana na Mallorke. ktorý mal byť rok na to. Z dôvodu pandémie som si na neho musel „trochu“ počkať, avšak s prístupom „preteky zrušené, sny a ciele nie“ som systematicky stále trénoval a na jeseň v roku 2021 sa mi konečne podarilo úspešne odpretekať na Mallorke a zo štvrtého miesta v rámci svojej vekovej kategórie (25-29 rokov) sa kvalifikovať aj na Havaj.

Patrik Curila s priatelkou Kikou, zdroj_Patrik Curila

Havaj je ikonické miesto, ako na teba zapôsobila atmosféra ostrova?

Ako na človeka, ktorý si zakladá na emóciách veľmi. To, čo v komunite koluje generácie, že Ironman na Havaji je iný, som pociťoval už od svojho príchodu, počas príprav na preteky, tak počas pretekov samotných. Atmosféra ostrova, kultúra ľudu, pestrosť prírody a história športu tu sála z každej strany. Nebudem preháňať keď poviem, že neraz som sa zastavil so zimomriavkami.

Mal si možnosť stretnúť, prípadne si rovno zatrénovať s niektorým profíkom?

Z dôvodu mojej otvorenej a ukecanej (miestami až priveľmi) povahy, som mal možnosť nielen trénovať, ale nakoniec aj zdieľať ubytovanie a každodenné „procesy“ vrátane prípravy so Samom Laidlowom, ktorý sa stal vicemajstrom sveta v rámci PRO kategórie a Clementom Mignonom, ktorý sa umiestnil na deviatom mieste v PRO kategórií. Aj táto skúsenosť, pridala na „magickosti“ mojej účasti na Havaji, sledovanie ich prípravy, každodenné debaty, rady či už s nimi alebo s ich trénerom, sú skúsenosťou, ktorá ma posunula opäť o niečo ďalej…Nie každý deň vedľa Vás beží vicemajster sveta v Ironmanovi (momentálne TOP 5 vo svetovom rankingu), pýta sa vás na pocity, radí vám ako pace-ovať, ako sa stravovať, v akých tepoch sa držať atď… to celé počas vášho maratónu na Havaji…

Patrik Curila, Sam Laidlow a Clement Mignon, zdroj_Patrik Curila

Plávanie s dĺžkou 3,8 km a rovno v Tichom oceáne, čo na to hovoríš?

Ako človek, ktorý sa učil plávať vo svojich 24-och rokoch? Bomba. Toľko kopancov, tak slanú a zároveň teplú vodu a prúdy ako tu som ešte nezažil. Avšak atmosféra štartu, čakanie v kryštalicky tyrkysovej vode na výstrel kanóna pred vaším štartom na MS, je ťažko opísateľná…  potom už je to o tom istom, hodinu monotónnym pohybom hlavy sledovať polku hladiny.

Cyklistika je jediné miesto, kde môže športovec plnohodnotne dopĺňať sacharidy. Mal si konkrétny nutričný plán?

Cyklistika je mojou najsilnejšou disciplínou a jediným miestom, v ktorom dokážem kalorický deficit a straty počas výkonu najviac vykrývať. Aj vďaka plodným debatám s Richardom Laidlowom (Samov otec a tréner) a radám od môjho trénera Patrika Holešu, som mal (takmer) do detailov nastavený stravovací a pitný plán. Základ bol prijať 400g sacharidov formou gélov, vypiť 7-8 litrov vody obsahujúcej elektrolity, minerály a množstvo soli (4900mg sodíka), keďže Ironman na Havaji je náročný najmä svojimi klimatickými podmienkami, vysokým UV žiarením, teplotou a vysokou vlhkosťou. Stravovanie a hydratácia sú alfou omegou.

Patrik Curila pred plaveckym treningom, zdroj_Patrik Curila

Hovorí sa, že beh je miesto, kde sa láme chlieb. Je to pravda?

Bezpochyby áno. Beh je poslednou, najťažšou a zväčša rozhodujúcou disciplínou, keďže človek má už pár hodín neľahkého výkonu za sebou. Na Havaji to platí dvojnásobne. Veľký vplyv na organizmus majú už vyššie spomenuté ťažké klimatické podmienky a ťažká bežecká trať pozostávajúca z jedného 42km kola, na ktorom sme absolvovali takmer 400 výškových metrov. Ďalším špecifikom je, že takmer 30km trasy sme absolvovali na diaľnici (Queen K), bez kúska tieňa a bez podpory akýchkoľvek divákov, ktorí majú vstup na trasu mimo mesta zakázaný. Ďalším špecifikom maratónu na Havaji je tzv. „Energy Lab“, jedná sa o výskumne Energetické laboratórium, ktoré sa nachádza na cca 25-32km. Je územím nikoho a zároveň miestom, kde hodnoty slnečného a UV žiarenia sú jedny z najsilnejších na svete. Aj keď sa Ironmana na Havaji zúčastní len top 5-6% najlepších/kvalifikovaných „Ironmanov“, tieto miesta sú charakteristické množstvom kráčajúcich, kŕčujúcich a na kraji sediacich triatlonistov, ktorým sa sen o zvládnutí Ironmana na Havaji dokáže rozplynúť v priebehu pár minút. Mne sa to našťastie nestalo, ale siahol som si hlboko, ako nikdy predtým.

Aké boli tvoje prvotné pocity po dobehnutí do cieľa?

Prvotné pocity sa ťažko definujú. Aj keď som tieto preteky poňal veľmi konzervatívne, najmä cyklistickú časť, aj tak ma vytrápili viac, ako som si myslel. Tým pádom snaha o čo najväčšie užitie si pretekov a záverečného finišu skončila veľkým bojom a utrpením až do samotného konca. Po pretnutí cieľovej pásky som si z chuti zakričal, a hneď ma museli kompletne dehydrovaného a dokŕčovaného brať do medicínskeho stanu na váženie. Len pre predstavu, počas pretekov som prijal 10 litrov vody, 6250mg sodíka, 490g sacharidov a cez to všetko som schudol 6,2KG telesnej hmoty. Čo je pri mojej váhe (deň pred pretekmi 68kg, po pretekoch 61,8KG) pomerne drastický percentuálny úbytok… Avšak pocity a dojmy naplnenia ma sprevádzajú počas celého obdobia čo som na ostrove.

 

Patrik Curila bike course check, zdroj_Patrik Curila

Vieme, že ťa o pár týždňov čakajú MS v 70.3 v St. George. Máš konkrétnu stratégiu?

Týždeň po pretekoch sa budem čo najlepšie snažiť regenerovať, druhý týždeň naštartovať telo a tretí týždeň oddýchnuť a vyladiť, ako to len pôjde. Verím, že telo si pamätá a prípravu, ktorú som absolvoval dokážem pretaviť aj v Utahu. Avšak ako to nakoniec dopadne uvidíme, bude to moja prvá skúsenosť takéhoto typu: Absolvovanie celého Ironmana a pár týždňov na to polovičného Ironmana. Zvyčajne sa to robí totižto opačne, avšak teraz sme na výber nemali, pretože Havaj je Havaj.

 

Keď sa pozrieš späť k tým deviatim hodinám na trati, je niečo, čo by si zmenil?

Samozrejme. O Havaji sa hovorí, že je tak unikátnym podujatím, že človek ho musí jednoducho zažiť na vlastnej koži aby sa poučil. Inak sa na neho nedá pripraviť. (Pár profíkov a Nóri to možno tento rok síce dokázali, ale považoval by som to za „výnimka potvrdzuje pravidlo“. Samozrejme sú to atléti s úplne inými možnosťami, ako ktokoľvek z nás). Ja som so svojím výkonnom a premiérou spokojný, avšak viem o veciach, ktoré sa dajú urobiť určite lepšie. Od možno až zbytočne konzervatívneho tempa na bicykli, tak z hľadiska vybavenia a nutričnej stravy. Najväčšie poučenie mám z toľko úžasne omieľaných ďatlí, ktoré viem že už nikdy do pretekov nepoužijem. Obsahujú priveľké množstvo zle stráviteľnej vlákniny, tým pádom nie sú vhodným zdrojom dopĺňania KCAL počas takéhoto typu pretekov.

 

Patrik Curila zaverecny maraton, zdroj_Patrik Curila

Havaj je pomyselný strop pre triatlonistu. Čo bude ďalej? Kam budú smerovať tvoje kroky?

To by som si zatiaľ rád nechal pre seba. Som typ človeka, ktorého láka na sebe spoznávať nepoznané. Život plný osobných výziev, dobrodružstiev a emócií, to je to, čo vždy bolo mojím hnacím motorom. A následné zdieľanie týchto emócii, skúseností a zážitkov. Rád sa nechávam inšpirovať úžasnými ľuďmi, ktorých je na svete mnoho. A taktiež by som rád aj ja inšpiroval ľudí svojím prístupom k životu, že pokiaľ ich niečo láka a po niečom túžia, nech si idú za tým. Nech hľadajú spôsoby ako to dosiahnuť a nech vytrvajú. Pretože anythingispossible nie je len frázou a pokiaľ to človek zažije na vlastnej koži, vnímanie života a prístup k všetkým činnostiam, ktoré život obnáša sa mu výrazne zmení.

 


Zdroj: ©3athlete/Patrik Čurila
Titulná fotografia: ©Patrik Čurila