Natiahnutý sval

Ako vzniká?

Natiahnutý sval býva dôsledkom prehnanej námahy alebo natiahnutia, pričom v rámci svalových vlákien sa objavujú mikroskopické trhlinky. Najčastejšie postihnutými svalmi bývajú hamstringy (svaly zadnej strany stehien), slabiny a lýtka. Medzi bežné symptómy, ktoré sprevádzajú takéto poškodenie svalu patrí bolesť, svalové kŕče, opuch, podliatiny a obmedzená pohyblivosť. Ak sa jedná o úraz pri športovej aktivite, športovec pocíti náhly pocit zovretia alebo roztrhnutia svalu a následne nie je schopný pokračovať v tejto aktivite.

 

Rozdelenie svalových poranení

Svalové poranenia sa rozdeľujú podľa stupňa vážnosti:

 1. mierny diskomfort, ktorý neobmedzuje ďalšiu aktivitu
 2. stredný diskomfort, ktorý už ovplyvňuje funkčnosť svalu a prejavuje sa opuchom či podliatinami
 3. vážne poranenie, ktoré spôsobuje značnú bolesť sprevádzanú svalovými kŕčmi, opuchom a podliatinami.

Vo väčšine prípadov sa takéto svalové poranenie vylieči aj samo bez potreby lekárskeho zásahu, avšak treba podniknúť tie správne kroky v správnom čase, čo sa týka rýchlosti zotavenia. Tak ako v prípade všetkých zranení, treba nájsť rovnováhu medzi prehnanou a príliš zanedbanou starostlivosťou.

Liečba natiahnutého svalu

Je potrebné vždy navštíviť lekára?

Pokiaľ bolesť trvá dlhšie, obmedzuje pacienta v jeho bežnom pohybe alebo je miesto dlhodobo neobvykle zfarbené, odporúčame navštíviť skôr fyzioterapeuta alebo ortopéda. Pokiaľ je to veľmi bolestivé, tak vedia zhodnotiť v akom stave sa sval nachádza, prípadne doplní ďalšie diagnostické vyšetrenia, ktoré by zistilo o aký prípad sa konkrétne jedná.

Ak sa potvrdí diagnóza natiahnutého svalu, odporúčame sa držať týchto rád:

 1. Najčastejšou liečbou býva podanie protizápalových liekov alebo liekov proti bolesti. Môžeme sem zaradiť aj Strong Power, ktorý potierame na dané miesto viackrát denne, kľudne aj 4-5krát. Treba krém vmasírovať lebo prehriatím toho svalu dochádza k zvýšeniu prekrvenia a tým pádom k lepšej hojivosti svalu.
 2. Domáca liečba by mala pozostávať najmä z oddychu. Sval treba nechať v kľude niekoľko dní a následne sa riadiť podľa odporúčania lekára alebo fyzioterapeuta.
 3. Odporúčame aplikovať na postihnuté miesto aj ľad, a to každú hodinu aspoň po dobu 20 minút. Ľad totiž potláča zápal. Nikdy ho však nesmiete aplikovať priamo na holú kožu. Treba ho zabaliť do nejakej utierky. Nové výskumy dokázali to, že zmysel „ľadovať“ má iba 24 až 48 hodín a potom sa už začína s hyperemickou terapiou, to znamená s prehrievaním. Následne potrebujeme teplo, ktoré bude prenikať do vnútra do svalu, na čo je vhodný práve Strong Power.
 4. Kompresia je taktiež vhodným prostriedkom na urýchlenie rekonvalescencie. Sval treba zabaliť do elastickej bandáže, čím zmiernite opuch. Dbajte, aby ste bandáž nezatiahli príliš silno, mohli by ste totiž obmedziť krvnú cirkuláciu.

Bandážovať môžeme v akútnej fáze (prvých 24-48hodín), vtedy to striedame so zachladením, kompresiu môžeme dávať aj v noci. Po 48 hodinách si bandáž dávame iba na deň, tz. vtedy keď sme v pohybe, keď zapájame ostatné svaly (počas športového zaťaženia), v kľude/pokoji si bandáž nedávame. V noci môže byť, ale aj nemusí – podľa stavu.

Natiahnutý sval vs. Natrhnutý sval

Aké sú príznaky natiahnutého svalu?

Klient to asi sám nezistí, môže tušiť na základe bolesti. Pri veľmi natrhnutom svale niekedy nastanú štrukturálne zmeny na väzive v podobe zhrubnutia, guličiek. Toto vie zistiť a určuje fyzioterapeut alebo ortopéd na základe určitých základných techník/vyšetrení. Následne na potvrdenie posielame klienta na ďalšie zobrazovacie metodiky ako je MRI. Určite odporúčame zájsť k odborníkovi a riadiť sa jeho postupmi.

Prevencia je základ

V akých prípadoch sa najčastejšie natiahne sval?

Stáva sa to hlavne vtedy, keď nie je človek rozcvičený, rozohriatý, keď je sval stále v chlade a človek začne vykonávať veľmi prudké pohyby a sval na to nie je pripravený, v ešte horšom prípade, ani trénovaný.

Pokiaľ je človek zahriaty, vtedy sa to vie stať pri vykonaní nejakého švihového pohybu, rýchlej zmene smeru,..

Ako predísť natiahnutému svalu pri bežnej činnosti alebo pri ťažkej práci?

V konečnom dôsledku je vždy najúčinnejším riešením prevencia. To znamená, že ak dvíhate alebo prenášate ťažké bremená, treba ich zdvíhať správnou technikou. Otázka: Aká je správna technika zdvíhania?

Prevencia je základ, treba svaly trénovať, treba ich pred výkonom zahriať, pripraviť na aktivitu, urobiť primeranú rozcvičku k danej aktivite, netreba to podceňovať. Netreba podceňovať ani oblečenie v zime, lebo aj svaly potrebujú byť v teple, v správnych materiáloch lebo ďalšiu veľkú skupinu týchto problémov s natiahnutím, sú spotené rozohriate svaly, ktoré sa následne rýchlo schladia.

Hlavné zásady zdvíhania ťažkých bremien

 • stáť pri bremene čo najbližšie s rozkročenými nohami
  • nohy v kolenách zohnúť – čupnutie, alebo kľaknutie si na jedno koleno
  • chrbát vzpriamený
  • uchopenie bremena zospodu, za úchytky
  • vrátenie sa do stoje pomocou výtlaku cez dolné končatiny so vzpriamenou chrbticou
  • stiahnuté brucho pri dvíhaní

NEZABUDNÚŤ

 • neotáčať sa v páse, len celým telom
  • nezdvíhať bremená nad hlavu
  • poprosiť o pomoc niekoho ďalšieho
  • vyhnúť sa poskakovaniu alebo zoskakovaniu s bremenom

Ak sa jedná o natiahnutý sval v dôsledku cvičenia, rovnako sa tomu dá predísť správnou technikou cvičenia. Športovci častokrát zabúdajú ako zapájať nohy (a najmä kolená) pri dvíhaní ťažkej váhy. Rovnako dôležitou súčasťou každého tréningu je aj zahrievanie a strečing. Každá fyzická námaha, či už pracovná alebo športová, si vyžaduje svoju prípravu aj oddych. Preto netreba podceňovať ani ľahšie zranenie typu natiahnutý sval.


Zdroj: Fyzioklinik, Mgr. Ondrej Kubo/Bc. Katarína Laluhová
Titulná fotografia: ©Shutterstock